Μουσική Ομάδα 2008

Στο σχολείο μας κάθε χρόνο, από το 2004 που ήρθα στη Μυτιλήνη, προσπαθώ να δημιουργώ χορωδία και ορχήστρα. Μάλιστα, τα δύο τελευταία χρόνια οι μουσικές, και γενικότερα οι καλλιτεχνικές, δραστηριότητες και εκδηλώσεις τείνουν να γίνουν . . . θεσμός!

Η χρονιά 2007-2008 ήταν ιδιαίτερα πλούσια καλλιτεχνικά, αφού εκτός από τη θεατρική παράσταση που έγραψε, επιμελήθηκε και ανέβασε η φιλόλογός μας κα. Μυρσίνη Φαφουτέλλη, η μουσική ομάδα του σχολείου μας ετοίμασε πρόγραμμα για την εκδήλωση με τίτλο "Μελοποιημένη Ποίηση" σε συνεργασία με την καθηγήτρια καλλιτεχνικών κα. Μαρία Γιαννίκου, εκδήλωση που τελικά, δυστυχώς, ακυρώθηκε, αλλά οργανώθηκε και πραγματοποιήθηκε ανεξάρτητα στο σχολείο μας στο τέλος της χρονιάς, εμπλουτισμένη και με άλλο μουσικό πρόγραμμα.

Επίσης, το σχολείο μας έλαβε μέρος στους Μαθητικούς Καλλιτεχνικούς Αγώνες στην κατηγορία "Μουσική από τον Ελληνικό και Ξένο Κινηματογράφο", όπου απέσπασε το Γ΄ Βραβείο. Στους δε Αγώνες Θεάτρου, απονεμήθηκε Έπαινος στη θεατρική ομάδα.

Η χρονιά 2008-2009 συνεχίζει να είναι μουσικά δημιουργική με στόχους και όρεξη για πολλά πράγματα. Το μόνιμο πρόσκομμα είναι ο περιορισμένος χρόνος για πρόβες ή και καθόλου χρόνος. Ωστόσο, είναι εξαιρετικά σημαντικό και ενθαρρυντικό το γεγονός ότι, οι μαθητές στην πλειονότητά τους είναι πάντα πρόθυμοι να παραμείνουν εκτός διδακτικού ωραρίου για τις απαιτούμενες πρόβες, παρ' όλο το φορτωμένο τους εξωσχολικό πρόγραμμα. Τη φετινή χρονιά, η μουσική μας ομάδα ετοιμάζεται πάλι για τους Μουσικούς Αγώνες, και επίσης για μια εκδήλωση στο τέλος της χρονιάς που γίνει στο Δημοτικό Θέατρο. Εκεί, θα παρουσιαστεί το υλικό το οποίο δουλέψαμε την περσινή χρονιά, σε συνεργασία και με περσινούς μαθητές μας που είναι πια στο λύκειο, μαζί με το ρεπερτόριο της φετινής χρονιάς.

Πρέπει να υπογραμμίσω τη συμβολή του διευθυντή του σχολείου μας κ. Πολύδωρο Βουγιού που συμπαραστέκεται σε κάθε δημιουργική προσπάθεια, καθώς και του προέδρου της Σχολικής Επιτροπής κ. Ευστράτιου Δαγκλή που πάντα αγόγγυστα προσφέρει αυτό που μπορεί. Τέλος, του συναδέλφους καθηγητές, οι οποίοι, καθένας με τον τρόπο του, στηρίζουν το δημιουργικό έργο που επιτελείται στο σχολείο μας.

Βασίλης Μούσκουρης