Website logo

Ομιλία του Προέδρου του Ποδηλατικού Συλλόγου Μυτιλήνης

Την Παρασκευή 19/1/2018 επισκέφθηκε το σχολείο μας ο κ. Ιγνάτης Λασκαρίδης πρόεδρος του Ποδηλατικού Συλλόγου Μυτιλήνης.

O κ. Λασκαρίδης μίλησε στην ομάδα ECOMOBILITY για τα πλεονεκτήματα της χρήσης του ποδηλάτου και για τα μέτρα ασφάλειας που πρέπει να λαμβάνει ο κάθε ποδηλάτης.

Επιπρόσθετα ο κ. Λασκαρίδης αναφέρθηκε στις δράσεις του Ποδηλατικού Συλλόγου και μας προσκάλεσε να συμμετέχουμε στην ποδηλατοδρομία που διοργανώνεται τον Μάϊο στην πόλη μας.

Ιδιαίτερα τονίστηκε ότι το ποδήλατο είναι όχημα και ότι οι οδηγοί των μηχανοκίνητων μέσων πρέπει να το αντιμετωπίζουν ισότιμα, αλλά και οι ποδηλάτες πρέπει να τηρούν τον κώδικα οδικής κυκλοφορίας.

Από τους μαθητές τονίστηκε η έλλειψη ποδηλατοδρόμων στην πόλη μας και προτάθηκε η ανάληψη πρωτοβουλιών για ανάδειξη του προβλήματος.